Dlaczego pies je trawę?
Wielu właścicieli psów zastanawia się dlaczego ich zwierzaki wychodzą na spacer i zajadają się trawą. Większość psów dostaje w pełni zbilansowane posiłki, czasami opiekunowie dodają do nich dodatkowe suplementy diety, a mimo to psy skubią trawę. Nie ma jednej, prostej odpowiedzi, ponieważ problem jest bardziej złożony niż mogłoby się wydawać.
Psy zachowują się jak wilki
Przodkami psów są wilki, które nigdy nie miały zapewnionej opieki weterynaryjnej. W związku z tym w drodze ewolucji nauczyły się rozwiązywać problemy ze zdrowiem w sposób naturalny. Na przykład, jeśli zjadły coś nieświeżego i przez to pojawiały się problemy z przewodem pokarmowym, to spożywały trawę. Trawa zawiera dużo błonnika i nie dość, że przyspiesza perystaltykę jelit, to może wywoływać wymioty, dzięki czemu zwierzęta opróżniają żołądek np. z niestrawionych resztek pokarmu. Dokładnie tak samo robią psy, które mieszkają z nami w domach. Atawistyczne oczyszczanie żołądka z zalegającego pokarmu, to w większości przypadków naturalny proces.
Zaburzona mikroflora jelitowa
Przyczyną zjadania przez psy trawy może być również zaburzona mikroflora jelitowa. Jeśli pies ma często biegunki, albo w jego przewodzie pokarmowym bytują pasożyty wewnętrzne, to powoduje przerost flory. W związku z tym pies odczuwa bóle brzucha, nudności i próbuje sobie pomóc jedząc trawę. Warto wtedy udać się do lekarza weterynarii. Jeśli mieszkasz w Kazimierzu Dolnym, to koniecznie na stronie Kazimierz24.pl sprawdź godziny otwarcia najlepszego punktu weterynaryjnego w tym mieście. Weterynarz z pewnością zaleci badanie kału, a także wprowadzi leki wspomagające prace jelit na przykład probiotyk. Niekiedy może też być konieczne wdrożenie antybiotyku.
Czy zabraniać psu jedzenia trawy?
Większość właścicieli zabrania psom jedzenia trawy na spacerze. Niestety w dzisiejszych czasach wielu opiekunów nie zbiera kału swoich zwierząt do woreczków, co powoduje, że trawniki są rezerwuarem pasożytów. Oprócz tego na trawach odkłada się pył, kurz, dlatego psy nie powinny zjadać takiej trawy, ponieważ mogą nabawić się jeszcze większych problemów z przewodem pokarmowym. Jeśli zwierzak próbuje zjeść trawę, to należy go odwieść od tego pomysłu oraz udać się do lekarza weterynarii, gdyby takie zachowanie się nasilało.