Czy króliki mają pamięć?

Funkcje poznawcze królików są znacznie mniej zbadane niż funkcje poznawcze psów czy kotów, ale ich rosnąca popularność jako zwierząt towarzyszących coraz częściej rodzi pytania o ich poziom inteligencji lub zdolność do przechowywania i przywoływania wspomnień. W odniesieniu do tej ostatniej kwestii wykazano, że króliki mają pamięć, potrafią rozpoznawać ludzi i miejsca oraz są w stanie nauczyć się sztuczek dzięki technikom szkolenia z pozytywnym wzmocnieniem.

Jak wygląda pamięć królików?

Obecnie króliki są uważane za członka rodziny w milionach domów na całym świecie i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich delikatność, inteligencja oraz wesoły i towarzyski temperament czynią z nich wspaniałych towarzyszy. W rzeczywistości udomowienie tych przyjaznych zwierząt jest procesem stosunkowo niedawnym w porównaniu z innymi gatunkami, takimi jak psy czy koty, które są z nami od tysięcy lat. W rezultacie dzisiejsze króliki domowe coraz bardziej różnią się od swoich dzikich odpowiedników pod względem zachowania, morfologii i fizjologii, aby z powodzeniem przystosować się do współżycia z człowiekiem. Czy wiesz, jak dbać o królika? Nauczysz się tego w portalu www.epet.pl

W kompleksowym badaniu naukowym przeprowadzonym w 2020 roku stwierdzono, że jedna z największych różnic poznawczych między królikami domowymi a dzikimi dotyczy hipokampa, struktury mózgu zaangażowanej w pamięć i uczenie się. Pod tym względem króliki udomowione wydają się mieć mniejszy i mniej aktywny hipokamp niż ich dzikie odpowiedniki, prawdopodobnie dlatego, że przystosowując się do bezpieczniejszego, wolnego od zagrożeń trybu życia, nie muszą przetwarzać tak wielu informacji związanych z przetrwaniem. Mimo to króliki domowe mają dobrą pamięć skojarzeniową, która pozwala im przypomnieć sobie wydarzenia, miejsca lub osoby, z którymi miały do czynienia w przeszłości. Jeśli ta interakcja była udana, przyniosła zwierzęciu korzyści lub wywołała przyjemne emocje, królik zachowa w pamięci pozytywne wspomnienia z tym związane. Jeśli natomiast ma negatywne doświadczenia w pewnych sytuacjach, nauczy się ich unikać lub uciekać od nich.

Co mogą zapamiętać króliki?

Skoro wiemy już, że króliki mają dobrą pamięć, czego dokładnie mogą się nauczyć i co zapamiętać? Dzięki swojej pamięci skojarzeniowej króliki domowe są w stanie doskonale nauczyć się podstawowych sztuczek i umiejętności. Podobnie jak w przypadku psów, jeśli wielokrotnie i konsekwentnie wzmacniamy określone zachowanie, królik będzie miał tendencję do powtarzania tego zachowania, aby uzyskać pożądaną nagrodę (np. kawałek ulubionego pokarmu). Możemy więc nauczyć królika przechodzenia przez obwody, skakania przez przeszkody, wchodzenia na platformy, podchodzenia na zawołanie i innych zachowań, jeśli tylko będziemy cierpliwi i zastosujemy odpowiednie techniki. Nigdy nie powinniśmy karać królika, jeśli nie zrozumie polecenia lub nie zrobi tego, o co go prosimy, ponieważ jest to bardzo wrażliwe zwierzę i możemy poważnie zepsuć nasze relacje z nim.

Tak jak potrafią zapamiętać polecenia, króliki uczą się codziennej rutyny swoich opiekunów i dostosowują się do niej, tworząc nawyki, które pomagają im poczuć się pewniej i bezpieczniej w swoim otoczeniu. Dzięki temu łatwo przyzwyczajają się do pewnych zachowań, które same w sobie nie są naturalne dla ich gatunku. Wreszcie, oczywiście, są w stanie zapamiętać swoich ludzkich i zwierzęcych towarzyszy, więc nie zawahają się szukać ich towarzystwa i czułości, jeśli tylko relacja jest pozytywna. Zapamiętują również ludzi i zwierzęta, które kojarzyły im się z negatywnymi bodźcami.